PIĄTY DZIEŃ FESTIWALU. WTOREK NA WATCH DOCS!

Spektakl moskiewskiego Teatr.doc oraz debata o filipińskiej wojnie narkotykowej - zapraszamy na wtorkowe wydarzenia 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Brutalna wojna z narkotykami, jaką od początku urzędowania prowadzi filipiński prezydent Rodrigo Duterte, pochłonęła już tysiące ofiar. Głównie za sprawą osławionych szwadronów śmierci, likwidujących na ulicach Manilii każdego podejrzewanego o związek z narkotykowym podziemiem. Jak zwykle w takich przypadkach, ofiarami są głównie ludzie z najniższego szczebla drabiny społecznej, a ich związek z narkotykami jest często czysto hipotetyczny. O tej sytuacji opowiada przejmujący dokument „Nocni strzelcy” (Kinoteka, godz. 18:00). Reżyser Alexander A. Mora ujawnia kulisy działania morderców na usługach władz, ale pokazuje też prawdziwych bohaterów tego konfliktu – nieustraszonych fotoreporterów oddających hołd anonimowym ofiarom wojny, jaką Duterte wypowiedział własnemu narodowi. To między innymi dzięki nim udało się – przynajmniej na razie – ograniczyć skalę tej rzezi.

 

Po pokazie zapraszamy na debatę: ZATRZYMAĆ SZWADRONY ŚMIERCI. O FILIPIŃSKIEJ "WOJNIE Z NARKOTYKAMI”. Uczestnicy debaty rozmawiać będą o narkotykach jako wygodnym wrogu i o łamaniu praw człowieka w imię walki z substancjami psychoaktywnymi.

Do Warszawy przyjechali też twórcy i aktorzy jednego z najsłynniejszych teatrów niezależnych w Moskwie: Teatr.doc. O 19:00 w U-jazdowski Laboratorium zaprezentują spektakl „Prawozaszczytniki/ Obrońcy praw człowieka. Jak pisze Paweł Rudniew, krytyk teatralny: „Pod względem formy tekst Anny Dobrowolskiej jest antyteatralny i może to być zarówno problemem, jak i wartością: na jego strukturę składają się dokumentalne wypowiedzi obrońców praw człowieka, ułożone w porządku alfabetycznym i przeplatane opowieścią o doktorze Friedrichu Haassie – prekursorze ruchu obrońców praw człowieka, człowieku niesamowicie bezinteresownym i obrońcy ludu. Paradoksalnie, okazuje się, że doktor Haass mieszkał całkiem niedaleko obecnej siedziby Teatru.doc, co symptomatyczne i inspirujące. Nie ma tu przypadku – misja Teatru.doc zyskuje w ten sposób symboliczne uzasadnienie”.

Zapraszamy na wszystkie festiwalowe pokazy w kinach: Muranów, Kinotece i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Bilety na wszystkie pokazy są bezpłatne, ale trzeba je odebrać w kasach kin w dniu seansu lub w dniu poprzedzającym projekcję.

Pełny program festiwalu jest dostępny tutaj.

Obserwuj WATCH DOCS na Facebooku. Jesteśmy też na Instagramie.