Andriej Sacharow: wolny człowiek

90' 2010 Francja reżyseria: Josif Pasternak zdjęcia: Władimir Polianski, Sebastien Saadoun, Michel Dunand produkcja: ARTE France, 13 Productions

Jak fizyk pracujący nad projektem bomby atomowej stał się najsłynniejszym rosyjskim dysydentem

Życie Andrieja Sacharowa jak w soczewce skupia w sobie zarówno historię wielkich konfliktów XX wieku, jak i współczesne problemy Rosji. Sacharow był jednym z twórców radzieckiej bomby atomowej, ale już w latach 60., zdając sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji światowego konfliktu nuklearnego, zaczął podejmować kroki w kierunku zatrzymania wyścigu zbrojeń. W latach 70. stworzył komitet obrony praw człowieka i ofiar procesów politycznych w ZSRR. Za udział w ruchu dysydenckim został zesłany do miasta Gorki, gdzie pozostawał pod baczną obserwacją KGB. Przez całe życie niestrudzenie walczył o prawa człowieka. Był jednym z pierwszych Rosjan, którzy publicznie potępili wojnę w Afganistanie. Naukowe i polityczne osiągnięcia zapewniły mu poczesne miejsce w historii. Opowieść o jego życiu pozwala spojrzeć z nowej perspektywy na to, jak wygląda dzisiejsza Rosja.


Informacje o całym cyklu można znaleźć tutaj.

Wydarzenie w ramach towarzyszącego festiwalowi cyklu „Za powodzenie naszej beznadziejnej sprawy! Obrońcy praw człowieka w Rosji”, współorganizowane przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Stowarzyszenie Za Wolną Rosję.

PROJEKCJE
U-jazdowski Pracownia
8.12 / 19:00
Po projekcjach spotkanie z gościem