POLE WIDZENIA

Po raz pierwszy przyznawaną od 2003 roku nagrodę otrzymuje nie indywidualny twórca, a dokumentalny projekt artystyczny. W ramach Field of Vision powstają krótkie i pełnometrażowe filmy dokumentalne i audiowizualne prace multimedialne o fundamentalnym znaczeniu dla współczesnej dokumentalnej narracji o prawach człowieka.

Założycielkami Field of Vision są laureatka Oscara i Nagrody Pulitzera Laura Poitras oraz kuratorka i producentka, wieloletnia Dyrektorka Programowa Hot Docs, największego północnoamerykańskiego festiwalu dokumentu, Charlotte Cook. Swoje filmy dla Field of Vision kręcą tak wybitni twórcy jak Marshall Curry czy RaMell Ross, którego ?Gdzieś w Alabamie: rano, wieczorem? to wyjątkowo rzadki wypadek, gdy nominację do Oscara dostaje dokument eksperymentalny. Ale w Field of Vision szanse mają też artyści mało znani, bo to rzeczywiście miejsce, gdzie liczy się historia i artystyczna wizja jej przedstawienia, miejsce, w którym głos mają sami twórcy.

Field of Vision (Pole Widzenia) to też platforma dla filmowych twórców non-fiction, która pozwala im na spotkanie i wspólną pracę z dziennikarzami śledczymi. Znakiem firmowym Pola Widzenia jest właśnie niekonwencjonalne łączenie twórczych poszukiwań w dziedzinie sztuki audiowizualnej z zaangażowanym społecznie i politycznie dziennikarstwem. To na tym styku powstają dziś najciekawsze formalnie i najważniejsze społecznie filmowe dokumenty ? twórcy Field of Vision doskonale wyczuli puls i potrzeby współczesnej narracji non-fiction. Także potrzebę szybkiej dokumentalnej reakcji w sytuacjach kryzysowych i w ogóle skrócenia z reguły bardzo rozciągniętego cyklu dokumentalnej produkcji. Dorobek filmowy Field of Vision to najlepszy chyba dowód na przebrzmiały character cliché o rzekomo fundamentalnej sprzeczności między sztuką i publicystyką, pokutującego wciąż w dokumentalistyce naszego regionu świata.

Field of Vision to flagowy projekt nonprofit First Look Media, producenta treści medialnych dla wszelkich kanałów komunikacji, powstałego w 2013 r. z przekonania, że ?wolność ekspresji i wolność mediów oraz bezkompromisowo niezależne perspektywy są niezbędne dla zdrowej demokracji i żywej kultury?. Założycielem First Look Media jest twórca eBaya i znany filantrop, Pierre Omidyar.

W naszej małej retrospektywie Field of Vision obok trzech wybitnych filmów pełnometrażowych znalazł się wybór znakomitych krótkich metraży z całego świata ? od Guantanamo przez Kapsztat aż po Indie.

Field of Vision to bardzo szerokie pole bardzo ostrego widzenia.

 
FILMY SEKCJI